Dźwiękowy system ostrzegawczy – system mający na celu podniesienie bezpieczeństwa w obiektach, zaprojektowany w celu nadawania oraz rozgłaszania sygnałów ostrzegawczych
oraz komunikatów głosowych, włączanych automatycznie za wstawiennictwem systemu sygnalizacji pożarowej oraz ręcznie, na żądanie operatora.
System w stanie dozoru używany jest jako nagłośnienie (np. odtwarzanie reklam, muzyki), natomiast w momencie zagrożenia usprawnia ewakuację.
DSO Dźwiękowy System Ostrzegawczy wymagany jest w obiektach o znacznej kubaturze, których charakterystyka zawarta jest w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. 2010 r., Nr 109, poz. 719).
Dźwiękowy System Ostrzegawczy DSO w razie zagrożenia rozpoczyna nadawanie przygotowanych wcześniej komunikatów, mających na celu usprawnienie ewakuacji oraz postępowania zgodnego ze Scenariuszem Pożarowym.
DSO jest systemem bezpieczeństwa, którego projektowanie, instalowanie oraz konserwacja są regulowane przez odpowiednie normy (np. PN-EN 54-4:2001/A2:2007; PN-EN 54-16:2008; PN-EN 54-24:2008 oryg.; PN-EN 60849:2001) oraz rozporządzenia.
Ze względu na ten fakt Dźwiękowy System Ostrzegawczy musi zostać zaprojektowany oraz zainstalowany przez wykfalifikowanych projektantów oraz instalatorów z elementów posiadających odpowiednie certyfikaty i oceny techniczne w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
Dźwiękowy System Ostrzegawczy DSO składa się z następujących elementów:
– Centrala DSO
– Zasilacze
– Wzmacniacze
– Akumulatory
– Mikrofon
– Głośniki (sufitowe, ścienno-sufitowe, tubowe, głośniki projektorowe, kolumny kierunkowe, kolumny głośnikowe)
– Trasy kablowe
– Szafa z zasilaniem awaryjnym