CCTV – System Telewizji Dozorowej

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

System monitoringu CCTV (telewizja dozorowa) pozwala na rejestrowanie, detekcję oraz identyfikację otaczającego nas świata.
Nowoczesne funkcje systemów monitoringu umożliwiają zaawansowany nadzór nad dozorowanym obszarem ze względu na swoje możliwości: detekcję ruchu i szeroko pojętą analitykę obrazu (np. rozpoznawanie twarzy, tablic  rejestracyjnych) a także automatyczne powiadamianie oraz zdalną transmisję obrazu poprzez urządzenia mobilne).
Telewizja przemysłowa jest stała się nieodzownym elementem obiektów wszelkiego rodzaju (obiekty przemysłowe, handlowe, przestrzeń miejska itp.)

CCTV ze względu na technologie można podzielić na :

Cyfrowe (kamery IP)

Analogowo-Cyfrowe

Analogowe

Obecne, potrzeba znacznej funkcjonalności monitoringu, przekłada się na dominację systemów cyfrowych, posiadających dużo większe możliwości w stosunku do starszych systemów analogowych

System cyfrowy IP wykorzystuje w pełni cyfrowe urządzenia gwarantując lepszą  jakość obrazu i większą funkcjonalność dla użytkownika. System może wykorzystywać oprogramowanie o rozbudowanych możliwościach takich jak: zaawansowana analiza obrazu, rozpoznawanie twarzy, podgląd obrazu przez przeglądarkę internetową i smartfon, powiadamianie przez e-mail lub SMS oraz  integracja z innymi systemami  (np. SSWIN, KD itp.)

System montoringu analogowy – ten typ systemu CCTV charakteryzuje się analogową technologią transmisji obrazu. Transmisja oparta jest w tym przypadku na kablu koncentrycznym.
Rola tego rodzaju systemów sprowadza się do rejestrowania i odtwarzania obrazu. Podstawowa funkcjonalność i rozdzielczość obrazu przekłada się bezpośrednio na niższą cenę systemów analogowych w stosunku do cyfrowych.
Lepszą jakościowo alternatywą, jeżeli chodzi o  szczegółowość obrazu możemy uzyskać stosując analogowy system o wysokiej rozdzielczości.
Analogowy system monitoringu  złożony jest  przede wszystkim z kamer analogowych i rejestratorów obrazu, opcjonalnymi urządzeniami są przełączniki obrazu (do przełączania wyświetlanego na monitorze obrazu między kamerami – w sposób ręczny lub automatyczny) i dzielniki (umożliwiają podgląd wielu kamer na jednym monitorze).W praktyce urządzenia te mogą być zintegrowane.

System analogowo-cyfrowy charakteryzuje się kombinacją systemu analogowego z cyfrowym. Umożliwia podłączenia kamer cyfrowych oraz  analogowych.
Rejestrowanie obrazu wykonuje się w postaci cyfrowej na dyskach twardych o dużej pojemności System tego rodzaju umożliwia zdalny podgląd obrazu z kamer przemysłowych  dzięki zastosowaniu interfejsu Ethernet.